Bakan Şimşek’ten Kamuda Tasarruf Hamlesi: Ek Ödenekler Kalkıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programı kapsamında önümüzdeki dönemde atılacak adımlar ve kamunun tasarruf yapması için alınacak önlemleri anlattı. Kamuda tasarruf tedbirleri için düğmeye basıldı ve alınacak tedbirler kalem kalem listelendi. Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’na yaptığı açıklamada, Şimşek bu tedbirlerin detaylarını sıraladı.

Bakan Şimşek, kamuda tasarruf önlemleri kapsamında her kurum ve bakanlık ile belediyelere bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkmama uyarısında bulundu. Ek ödenek taleplerinin kabul edilmeyeceğini belirten Şimşek, kamuda fiziki gerçekleşmeye göre ödenek verilmesini, tarımsal desteklerde kesinti yapmama kararını, kamu bina alım taleplerinin reddedileceğini ve 5 yıldızlı otellerdeki seminer düzenlemelerinin son bulacağını vurguladı.

Ayrıca, kamuda araç tasarrufu önemli bir konu olduğunu belirten Bakan Şimşek, servis hizmetlerinde sınırlama getirileceğini ve zorunlu olmayan servis hizmetlerinin son bulacağını ifade etti. Kamu alımlarında ortaya çıkabilecek zararların önlenmesi için de gereken tedbirlerin alınacağını vurguladı. Bunun yanı sıra KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmek amacıyla yapay zeka destekli çalışmaların başarıyla tamamlandığını aktardı.

Bakan Şimşek, temel gıda ürünlerinde uygulanan düşük KDV oranlarını istismar eden firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağını duyurdu. Bu firmaların vergi kaçağına sebep olmalarının önüne geçileceğini belirterek, vergi kayıp ve kaçağına sebep olanların takipçisi olacaklarını vurguladı. Bu çalışmalarla vergi kayıp ve kaçağına sebep olanların haksız kazanç elde etmelerinin önleneceğini söyledi.

Bakan Şimşek, ekonomideki sıkıntıları aşmak ve daha güçlü bir ekonomiye sahip olmak için kamuda tasarruf önlemlerinin hayata geçirileceğini belirtti. Bu önlemler sayesinde kamu kaynaklarının daha verimli kullanılacağını ve ekonomik ve sosyal fayda sağlayacak yatırımlara öncelik verileceğini ifade etti. Kamuda tasarruf kültürünün yaygınlaştırılması ve israfların önlenmesi için kararlı bir şekilde çalışacaklarını sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Şimşek’ten Kamuda Tasarruf Hamlesi: Ek Ödenekler Kalkıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!