Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine Eski İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset Seçildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, eski İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği görevine seçildi. Berset, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin 306 üyesi arasında gerçekleştirilen gizli oylama sonucunda genel sekreterlik görevine layık görüldü. Bu yeni görevi sonucunda Alain Berset, önümüzdeki 5 yıl boyunca Avrupa Konseyi’nin genel sekreterliğini yapacak.

Genel Sekreterlik seçiminde Alain Berset’e rakip olan isimler arasında eski Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Üyesi Didier Reynders ve eski Estonya Kültür Bakanı Indrek Saar da bulunmaktaydı. Önceki genel sekreter Marija Pejcinovic Buric’in ikinci dönem için aday olmamasıyla birlikte Berset, yaptığı başarılı performansla bu önemli göreve seçilmiş oldu.

Alain Berset’in yeni görevine eylül ayında resmen başlaması bekleniyor. Berset daha önce 2012-2023 yılları arasında İsviçre’de İçişleri Bakanı ve 2018-2023 yılları arasında da İsviçre Konfederasyonu Başkanı olarak görev almıştı. Bu yeni göreviyle birlikte Avrupa Konseyi’nin önemli bir pozisyonunda yer alacak olan Berset, geniş kapsamlı uluslararası ilişkiler ve politikada önemli deneyimler edinmiş bir isimdir.

Avrupa Konseyi, Türkiye dahil olmak üzere 47 üyeden oluşan bir kuruluştur ve insan hakları, hukukun üstünlüğü, çoğulcu demokrasinin korunması, ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele gibi hedefleri bulunmaktadır. Bu nedenle Alain Berset’in seçilmesi, Avrupa Konseyi’nin ilke ve değerleri doğrultusunda gelecekteki çalışmalarının şekillenmesinde önemli bir adım olacaktır.

Sonuç olarak, Alain Berset’in Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği görevine seçilmesi, uluslararası alanda İsviçre’nin etkisini ve katkısını güçlendirecek bir adımdır. Berset’in tecrübeli geçmişi ve liderlik nitelikleri, Avrupa Konseyi’nin önündeki zorlukları aşması ve hedeflerine ulaşması için değerli bir katkı sağlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine Eski İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset Seçildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!