Anket Sonuçlarına Göre: Ekonomiyi Kim Çözer? – CHP Mi AK Parti Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yapılan bir ankette, iktidar ve muhalefet partilerinin nasıl hareket edeceğine dair ipuçları elde edildi. Ankette ekonomi sorununu çözebileceğine inanılan parti sorulduğunda, katılımcıların yüzde 24.3’ü CHP’nin, yüzde 20.2’si ise AK Parti’nin bu sorunu çözebileceğini düşünüyordu. Ayrıca, AK Parti’ye oy veren seçmen arasında sandığa gitmeme eğilimi olduğu ve gidenlerin çoğunluğunun CHP’ye oy vereceği görüldü.

Optimar Araştırma Şirketi tarafından 2-5 Nisan tarihleri arasında yapılan ankette, 2 bin kişiye ekonomi, sandığa gitmeme nedenleri ve seçim sonuçları hakkında çeşitli sorular soruldu. Ankette, katılımcıların yüzde 60.6’sının en önemli sorun olarak ekonomiyi gördüğü belirlendi. Bunun yanı sıra, ankete katılanların yüzde 34.9’u partilerine tepki olarak sandığa gitmediğini belirtirken, yüzde 27.9’u ise CHP’ye oy vereceğini söyledi.

Seçimlere katılımın düşük olması ve sandığa gitmeme nedenlerinin incelendiği ankette, katılımcıların yüzde 53.7’sinin DEM Partisi’nin kazandığı belediyelere kayyum atanmaması gerektiği görüşünde olduğu tespit edildi. Ayrıca, Yeniden Refah Partisi’nin AK Parti’ye tepki oyları aldığına inananların oranı yüzde 73.6 olarak belirlendi.

Ankette ayrıca, katılımcıların yüzde 84.1’inin, seçim sonuçlarına göre AK Parti yönetiminde köklü değişiklikler olması gerektiği fikrini desteklediği görüldü. Bakanların seçim çalışmalarına katılmasının oyları düşürdüğünü düşünenlerin oranı yüzde 75.9 olarak belirlenirken, Kabine’de köklü bir değişiklik olması gerektiğini savunanların oranı yüzde 75.1 olarak tespit edildi.

Sonuç olarak, yapılan ankette ekonomi sorununu çözebileceği düşünülen parti olarak CHP öne çıktı. Ayrıca, sandığa gitmeme nedenlerinin incelendiği ankette, seçmenlerin tepki olarak partilerine oy vermediği ve seçim sonuçlarına göre AK Parti’de değişiklikler yapılması gerektiği sonuçları çıktı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Anket Sonuçlarına Göre: Ekonomiyi Kim Çözer? – CHP Mi AK Parti Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!