Almanya’da Yoksulluk Riski Altında 17 Milyon 700 Bin Kişi Bulunuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da 17 milyon 700 bin kişinin yoksulluk riski altında olduğu belirtiliyor. Ülkenin ekonomik durumu her geçen gün kötüleşiyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da yüzde 5’in üzerinde bir kesim, yoksulluk ve sosyal dışlanma ile karşı karşıya kalıyordu. Ancak son dönemde bu oranın arttığı görülüyor. Federal istatistik ofisinin raporuna göre, yoksulluk riski altında olanlar ülke nüfusunun %21,2’sini oluşturuyor. Bu veriler, Avrupa Birliği’nin belirlediği yoksulluk tanımıyla örtüşüyor.

Almanya’da yaşanan ekonomik zorluklar, 2022’den bu yana devam etmekte. Yoksulluk riski taşıyan kesimin oranı %14,8’den %14,3’e geriledi. Ancak bu durum, Alman siyasetini etkilemeye başladı. Aşırı sağcı Alternatif (AfD) partisinin yükselişi, hükümetin savunma harcamalarını artırma kararını etkiledi. Ukrayna’daki savaş nedeniyle savunma harcamaları artırılmaya çalışılırken, hanelerin bütçesi zorlanıyor.

Yoksulluktan etkilenen kişilerin yaşadıkları da rapor ediliyor. Kiralarını ödeyemeyenler, tatil yapamayanlar ve dışarıda yemek yiyemeyenler, bu durumdan nasibini alıyor. 65 yaş altındaki nüfusun %9,8’i, iş gücüne katılımın düşük olduğu evlerde yaşıyor. Ortalama gelirin %60’ından azına sahip olanlar, yoksulluk riski altında kabul ediliyor. 2023’te bu rakam için belirlenen sınır, yalnız yaşayanlar için aylık 1310 avro, iki çocuklu aileler için ise aylık 2751 avro olarak hesaplandı.

Sonuç olarak, Almanya’da yoksulluk riski altında olan kişi sayısı alarm verici derecede artmış durumda. Hükümetin ekonomik politikaları ve sosyal yardım çalışmaları, bu kesimin durumunu iyileştirmek için ele alınması gereken konular arasında yer alıyor. Ülkenin sosyal dengesi ve refahı için gerekli adımların atılması önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya’da Yoksulluk Riski Altında 17 Milyon 700 Bin Kişi Bulunuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!