AK Parti, Kamuda Tasarruf Tedbirleri İçin Önemli Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti tarafından sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddelerini iptal ettiği ve kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Teklifin amacı ekonomik istikrarı korumak, kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanmak ve mali disiplini sağlamaktır. Teklif, 32 maddeden oluşmaktadır.
Karayolları Trafik Kanunu’nda tanımlanan taşıt ve iş makineleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na devredilen taşıt ve iş makinelerinin satışı için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yetki verilecek. Satışlardan elde edilen gelir genel bütçeye veya ilgili kamu kurumlarına aktarılacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı veya ilgili idareler, tasarruf tedbirlerine aykırı davrananlara disiplin cezası verecek ve yapılan işlemlerin sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı’na bildirecektir.
Kanun teklifi, kamu görevlilerinin alacağı huzur haklarına üst sınır getirilmesini öngörmektedir. Hem özel hem de kamu sektöründeki tüm kamu görevlilerine huzur hakkı, ücret, ikramiye gibi ödemelerde bir ayda yapılabilecek maksimum ödeme miktarı belirlenecektir.
Teklife göre, BOTAŞ’ın doğal gaz alımları Kamu İhale Kanununun istisnaları arasına alınacak ve Cumhurbaşkanına doğalgaz tedarikini belirli bir ihale ya da alım modeliyle düzenleme yetkisi verilecektir. Ayrıca, bakanlıkların yatırımlarına ilişkin kaynak transferleri, avans ödemeleri hariç, ilgili hak ediş raporlarına dayalı olarak yapılacaktır.
Genel aydınlatma giderlerinin belirlenmesinde mahalli idarelerin genel bütçe vergi paylarındaki kesinti oranlarına da düzenleme getirilecektir. Bu düzenleme 1 Ağustos 2024 tarihinde yürürlüğe girecektir. Deprem bölgesinde nüfusu azalan belediyelerin genel bütçeden alacakları payın azalmasını engellemek amacıyla nüfus esas alınarak pay dağılımı yapılacaktır. Bu düzenleme, 2023 yılı nüfusunu dikkate alarak gerçekleştirilecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AK Parti, Kamuda Tasarruf Tedbirleri İçin Önemli Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gezen Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!